Akupresör Masaj Yöntemi

Akupresör Masaj Yöntemi

Çin’de binlerce yıldır uygulanan bir tedavi yöntemidir. Genel olarak bedendeki belirli noktalara ovma yoluyla yapılır. Bölgede toplanan enerji yoğunluğunun dağıtılması ve ilgili noktalarla bağlantılı organların bu şekilde rahatlatılmasına dayanır.
İğnesiz akupunktur olarak da nitelendirilen yöntem, değişik aletlerle yapılabildiği gibi doğrudan parmaklarla da yapılabilmektedir.

Geleneksel Çin tıbbı kuramına göre akupresör (ovma) noktaları ve etkilerinin seçiminde vücudda GÇT’nin kabul ettiği meridyen sistemi etkilidir. Belirli noktalara basınç uygulayarak yin, yang ve çi’nin dengelenmesi sağlanmaya çalışılır. Söz konusu kuram modern bilime değil, GÇT’nin deneyimsel bilgilerine dayanmaktadır.
Meridyen terapi akupunktur, akupressör gibi birçok yöntemi bünyesinde barındıran genel bir terapi yöntemidir.
Uzakdoğu savaş sanatçıları akupresörü sağlık amacıyla da kullanmışlardır. Savaş sanatçıları kendi akupresör noktalarına masaj yaparak meridyenlerdeki engelleri kaldırdıklarını ve böylelikle herhangi bir atağa karşı daha esnek kalabildiklerini düşünürler. Bu noktalara basınç uygulayarak enkefalin, endorfin ve dinorfin gibi endojen analejiklerin salınımı sağlanara iacı dindirilir.

Feng Chi:

Baş ağrısı, migren, göz bulanıklığı, yorgunluk, düşük enerji ve soğuk / grip belirtileri için uygun noktadır. Noktalar başın arkasında, ortada, kulak ile omurganın başlangıcı arasında bulunur. Bu noktaları masaj yapmak, burun tıkanıklığını, gözlerde ve kulaklarda ağrı, şiddetli baş ağrısı ve migreni hafifletmeye yardımcı olur.

Jian Jing:

Boyun sertliği, omuz gerginliği ve kronik günlük baş ağrısı için. Bu nokta rotator manşet ile vertebral kolon arasında bulunur. Başparmağınız ve orta parmağınızla omuz kasına basarak bulunabilir. İşaret veya veya baş parmağınızı kullanarak aşağıya doğru basınç uygulayınız. 4-5 saniye boyunca masaj yapın.

San Yin Jiao: Ürolojik bozukluklar, pelvik bozukluklar, menstrüel kramplar, uykusuzluk ve kadının genel sağlığının iyileştirilmesi için. Ayak bileğinizin 4 parmak genişliğinde bulunur. Bu noktayı bulun ve sıkı bir basınç uygulayın. 4-5 saniye masaj yapın. Hamielyseniz bu yöntemi uygulamayın.

Zu San Li: Gastrointestinal problemler, kusma, mide bulantısı, stres ve yorgunluk tedavisi için… Bacağınızın dışa bakan tarafında diz kapağının 4 karış altındaki kas bölgesine 4-5 saniye basınç uygulayın.

Nei Guan: Gebelik, mide rahatsızlığı, bulantı, karpal tünel sendromu ve baş ağrısı tedavisi için. Bileğinizin iç tarafındaki noktaya 4-5 saniye hafif masaj yapın.

Shou San Li: Boyun sertliği, omuz ağrısı, tenis dirseği ve ishal tedavisinde. Bölgeye sıkı bir basınç uygulayın ve 4-5 saniye masaj uygulayın.

He Gu: Baş ağrısı, boyun ağrısı, stres, yüz ağrısı ve diş ağrısı tedavisinde. Baş parmağınız ile işaret parmağınızın arasında yer almaktadır.Derin basınç uygulayın ve 4 -5 saniye boyunca uyarın. Hamilelik süresince kullanılmamalıdır.

Tai Chong: Stres, bel ağrısı, yüksek tansiyon, menstrüel kramplar, eklem ağrısı, uykusuzluk ve inme sonrası depresyon tedavisi. Bu noktaya basınç uygulayın ve masaj yapın.

Yin Tang: Göz yorgunluğunun, baş ağrısının giderilmesi, burun ve sinüs tıkanıklığının tedavisi, uykusuzluğun iyileştirilmesi ve beynin etkinliğinin artırılması için. Kaşlarınız arasında yer alır. Parmaklarınızı kullanarak yaklaşık bir dakika boyunca yavaşça bu noktaya basın ve ardından serbest bırakın. Haftada birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Lao Gong: Ağız ülseri, hafif ateş, endişe tedavisinde. Avucunuzun içinde yüzük parmağınızın hizasına baş parmağınızı bastırın. 4-5 saniye masaj yapın. 2-3 defa tekrarlayın.

Acupressor Massage Method

It is a treatment method that has been practiced in China for thousands of years. It is generally done by rubbing certain points on the body. It is based on the distribution of the energy density collected in the area and the relaxation of the organs connected with the relevant points in this way.
The method, which is also described as needle-free acupuncture, can be performed with different instruments as well as directly with the fingers.

According to traditional Chinese medicine theory, the meridian system accepted by the TCM in the body is effective in the selection of acupressor (scrubbing) points and their effects. By applying pressure to certain points, yin, yang and qi are tried to be balanced. The theory in question is not based on modern science, but on the experiential knowledge of TCM.
Meridian therapy is a general therapy method that includes many methods such as acupuncture and acupressure.
Far Eastern martial artists also used acupressure for health purposes. Martial artists think that by massaging their own acupressure points, they remove the obstacles in the meridians and thus remain more flexible against any attack. By applying pressure to these points, endogenous anaegics such as enkephalin, endorphin and dynorphin are released and the drug is relieved.

Open chat
WhatsApp
Merhabalar👋
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?