ATEŞ ELEMENTİ

ATEŞ ELEMENTİ

Bir elementin dengesizliğinde onu dengelemek için tek bir şey yapmak ne kadar yeterlidir? Her insanın element dengesinde yüzde yüz bir element ağırlık basmaz. Birçok kişide ağırlığı bir element olsa da diğer elementlerde önemli bir paya sahiptir. Bir kişide ateşe elementi %60’larda ise toprak elementinin oranı da %30’larda olabilir. Bu durumda toprak elementini de dikkate almak gerekecek.

Bu yazımızda ateş elementinin dengelenmesi için neler yapabiliriz onu inceleyeceğiz.

Element dengesizliği astroloji alanında son yıllarda kullanılan bir ifade haline gelmiştir. Bu denge sadece astrolojik haritada değil beslenmeden tutunda insan ilişkilerine kadar hayatımızın birçok alanında bizi doğrudan ilgilendiren bir durumdur.

Ateşe elementi canlılık demektir. Heyecanlı, istekli ve hayata karşı aktif bir yaşam demektir. Cesur kişilerin birçoğu ateş elementidir. Cesareti tetikleyen heyecan arzusudur. Heyecanın verdiği mutluluk bu kişileri birçok zaman gereksiz cesarete sokar.

Sindirim sistemleri ateşlidir. Çok yiyip kilo almayan kişilerde ateş elementi fazlalığı vardır. Kendi kendini motive edebilen yapıya sahiptirler. Harekete geçme yanları yüksek olmakla birlikte plansızlık ve sonunu düşünmeme gibi özelliklerde yine bu elementin en baştaki olumsuz özelliklerindendir.

Ateş elementi fazlalığında yani dengesizliğinde içlerindeki ateş hali dışarı vurur. Bu da birçok zaman ani öfke patlamalarına yol açar. Çevrelerini yakıp kavurabilir. Genelde empati yoksunluğu bu element için bir hayli fazladır. Bu nedenle kendilerine odaklı birçok kişinin yine element dengesinde ateş görülebilir.

Aşırı dengesizliğin devam etmesinde bu kişilerde ciddi bir tükeniş olabilir. Bu hayata karşı ve kendine karşı inançlarını yitirme başta olmak üzere yaşam enerjilerini kolaylıkla yitirebilirler. Özellikle kırklı yaşlardan sonra bu elementin özelliklerinin fazla olması çok çabuk yorulma ve tükenmeye sebep olabilir.

Ateş elementinde olan kişiler birçok şeyin bedelini ödeyerek anlayabilirler. Bu sevdikleri kişileri kaybetme noktasında kendini daha çok görülür. Düşünme gibi dikkat gerektiren birçok duygu hali eksikliği yaşanır.

Ateş elementinin eksikliğinde bünyede zayıflık ve kansızlık gibi durumlar baş gösterebilir. Çabuk üşüme ve havadan etkilenme de yine ateş elementinin dengesizliğinden görülür. Ateş elementinin eksik olması hayata karşı güvensiz olma ve geleceğe dair daha çok korku beslemek olarak kendini gösterebilir.

Ateş elementi eksikliği olan kişilerin öncelikli sakin bir ruh hali kazanma ihtiyaçları vardır. Bunun için gün içinde kendi hallerine kalarak düşünme içine girmeden farkındalık oluşturmak için çaba harcamaları gerekecektir. Anı yaşama ve sessizlik gibi meditatif çalışmaları sıklıkla yapması gerekmektedir. Seveceği hobileri yapması ilgi odağı olan şeylere karşı biraz daha çaba sarfetmesi rutinin dışına çıkılması yine bu element dengesizliğinde olan kişiler için öncelikle tavsiyelerdendir.

Ateşe elementinin en çok ihtiyaç duyduğu element toprak elementidir. O nedenle toprak elementine iyi gelen besinler ve tavsiyelere de kulak vermesi gerekmektedir. Ateş ve toprak elementi olan çiftler bu konuda birbirlerine kolaylıkla destek sağlayabilirler.

Ateş elementi dengesizliğinde mide kısmı çok etkilenir. Bu nedenle sindirimin baştan yavaş olması ve çok hızlı olmaması tavsiye edilir.

Open chat
WhatsApp
Merhabalar👋
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?