Dalak Meridyeni

Dalak Meridyeni

Bedenimizde dalak meridyeninin 21 akupunktur noktası bulunur. Beş duyu organının da sağlıklı çalışmasını sağlar. bu meridyen, bağışıklık sistemi ve kan ile ilgilidir. Kanın oluşumundan ve temizlenmesinden sorumludur. Bu meridyendeki dengesizlik bağışıklık sisteminin bozulmasına ve birçok hastalığa yol açabilmektedir. En bilineni şeker hastalığıdır. Dalak meridyeni vücuttaki sıvının dengesinde rol oynadığı için, vücutta ödem toplanması da görülebilir. Kaygı, endişe ve direnç duyguları dalak meridyenine zarar verir. Psikolojik olarak kişi çok düşünür ve endişeye kapılabilir ve açlık hissedebilir. 

akış yönü : ayak başparmağının dış ucunda başlar, ayağın yan kısmından ayak bileği kemiğinin üzerine gelir, bacağın içinden yukarı diz içine çıkarak pubik kemiğini geçer, gövdenin meme dışından koltukaltı hizasına  çıkar, yine gövdenin tam yan kısmından aşağı iner, göğüskafesinin ortasında son bulur.

*

aktif olduğu saat : 09:00 – 11:00

renk : kızıl kahve

enerji : yin

Fonksiyonu: Kanı temizlemek, şeker metabolizmasını düzenlemek

element : toprak

eş meridyeni : üçlü ısıtıcı

dalak meridyeni psikolojisi : hayatın tadı

*

Dalak meridyeni dengesiz olduğunda:

Dalak dengesiz ise, enerji yeterince dağılmadığından eller ve ayaklar soğuk olabilir, şeker hastalığı, anemi, pankreas sorunları, alerjiler, sırt ağrıları, karın bölgesinde ağrı ve şişlik, iştah sorunları gibi durumlara sebep olabilir. ruhsal olarak kişi detaylara çok fazla takılır, endişelidir, sıkıntılı hisseder, unutkanlık artar, odaklanma sorunları yaşar.

*

Dalak Meridyeni Dengede Tutmak İçin

*Yoga Hareketleri

*Sıvı Dengesi

*Meridyen Terapi uygulamaları

*Mizaca göre beslenme

Spleen Meridian

A healthy spleen allows blood to circulate properly in the veins. It governs the muscles by transporting blood and energy to the flesh and limbs.
It prevents sagging, gives a healthy sense of taste and allows us to enjoy all five senses.
If the spleen is unstable, the hands and feet may feel cold because the energy is not sufficiently distributed. As a matter of fact, it has been observed that people whose hands and feet do not warm up generally have an imbalance in the spleen meridians.
Most active hours: 09.00-11.00
Sense: Energy

The spleen organ is intertwined with the spleen meridian. The anxious attitude is mostly due to the imbalance of the spleen meridian.

The spleen meridian also acts as the center of thoughts. The spleen, which is accepted as the place where all foods are processed, is also the center of emotions.

The spleen transforms ongoing thoughts about feelings and experiences into emotion. These are not material things. These behaviors are reflected in our body and reflect on our character for a while.

Its physiological function is initiation, metabolism, control of blood, functions of muscles.

It controls the blood and is effective in anemia.

It is effective in muscle diseases, paralysis, oral diseases, diabetes and gout which are hormonal and metabolic diseases.

It is effective in regulating the body’s fluid-electrolyte balance, immune system disorders and allergies.

Uses of Spleen-Pancreas Meridian

Spasmatic pains in the stomach, abdominal swelling, rumbling in the stomach, diarrhea, constipation, dyspepsia, fatigue after eating, loss of appetite.

Pains and dysfunctions along the meridian.

Venous stagnation in the legs, swelling of the legs.
Urogenital region diseases
Depression
mental retardation.

To Keep the Spleen Meridian Balanced

*Yoga Movements

*Liquid Balance

  • Meridian Therapy applications
  • Nutrition according to temperament
Open chat
WhatsApp
Merhabalar👋
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?