ELEMENTLERE GÖRE BESLENME

ELEMENTLERE GÖRE BESLENME

Son yıllarda karşımıza mizaca göre beslenme şekilleri daha fazla çıkmaktadır. Yakın zamana kadar kan grubuna göre beslenme şekilleri, kişinin kas yapısı ve hareketlilik haline göre beslenme favori iken artık mizaca göre beslenme daha fazla kabul görmektedir.

Elementler göre beslenme şekilleri de mizaca göre beslenme eşzamanlı olarak ilerlemektedir. Aynı kökene sahip olmakla birlikte coğrafyaya göre farklı isimler almışlardır. Anadolu coğrafyasında mizaca göre beslenme ismini alan elementlere göre uzakdoğu kökenlidir. Elementlere göre beslenme konusuna biraz değinmekte fayda var.

Doğadaki akışla insan bedenindeki akış paralellik göstermektedir. 5 element karşımıza su, metal, toprak, ateş ve ağaç elementleri olarak çıkar. Bu 5 ana element doğadaki farklı bileşenleri simgeler.

Genel olarak elementlerle ilgili diğer yazılarımızda bilgiler vermiştik. Bu yazımızda elementlere göre beslenme üzerine daha fazla yer vereceğiz. Bizim açısından faydası ise kilo kontrol ve fiziksel rahatsızlıkları ortadan kaldırmada doğru beslenme açısından önemlidir. Çünkü herkesin burcuna ve yapısına göre farklı türde beslenme yapıldığında sindirim sistemindeki rahatlamalardan tutun da bedenin o gıdaları hazmetmesine kadar değişiklik göstermektedir.

Ağaç Elementi

Karaciğer ve safra kesesi bu elementin organlarıdır. Bu nedenle bu organlara iyi gelecek gıdalara öncelik verilmelidir. Yıl içerisinde birkaç kez detoks yapılmasında fayda vardır. Karaciğer sorunu olan kişilerin daha az yağlı gıdaları tercih etmesi gerekir. Hayvansal gıdaları sınırlandırmalı ve baharatlı gıdalarda tercih sebebi olabilir. Yeşil gıdaları tercih etmek isabet olacaktır.

Rafine ürünler, kızartmalar, aşırı alkollü içeceklerde bu element için risklidir.

Ateş Elementi

Bu elementin organları kalp ve incebağırsaktır. Bu organlara iyi gelecek gıdaları tercih etmek gerekir.

Aşırı baharatlı gıdalardan sakınmakta fayda var. Yağlı gıdalar, acı gıdalar ateş elementinin ateşini düşürür. Ateşi yükseltecek ısıtıcı gıdalar, hafif baharatlar, kırmızı renkli gıdalar tercih edilmeli. Ateş elementi kalp ve ince bağırsak odaklı olduğu için gıdaların hazmı da çok önemlidir. Çok fazla çiğneme yapılması ince bağırsağın az yorulması için gerekli olacaktır.

Kırmızı et tüketimi bu element için idealdir. Aşırı sinirli durumlarda ağır gıdalar tüketiminden sakınılmalıdır.

Su Elementi

Böbrek ve mesane bu elementin organları ile ilgilidir. Tahıl grubu bu element için idealdir. Börülce, karabuğday, fasulyeler ve az tatlı gıdalar, az tuzlu gıdalar bu element için idealdir. Suyu bolca alacak olan bu elementtekiler için canlı su alımı da önemlidir. Canlı gıdalar suyu bol olan gıdalara ağırlık verilmelidir.

Bu elementtekilerin en büyük sorunu düzensiz beslenme şekilleri. Bu elementte olanlar dengeli beslenmeye dikkat etmeliler. Beslenme ile birlikte hafif düzenli egzersizler de bu element için gereklidir.

Balık türevleri de bu elementtekiler için idealdir.

Toprak Elementi

Bu elementin organları mide ve dalaktır. Lifli gıdalar bu element için tercih sebebidir. Lifli gıdalar mide ve dalak sistemi için gereklidir. Mideyi yoracak beslenmeden uzak durulmalı. Bu elementte mide hassastır. Çok fazla asitli ve tahriş edici gıdalardan kaçınılmalı. Haşlanmış gıdalar tercih edilmeli. Organik olmayan meyve sularından kaçınılmalı çok şekerli gıdalar mide için iyi değildir.

Patates, mısır, kabak türevi gıdalar tercih sebebi olmalı.  Kırmızı et bu elementtekiler için sindirim sorununa yol açacağından nadir tüketilmeli.

Bu elementte olanların tatlıya bağımlılığı daha fazladır. Bu konuya biraz daha dikkat etmelidirler. Düzenli beslenme de bu element için idealdir. Şeker hastalığı bu grup için yakındır. O nedenle dikkat etmeleri gerekir.

Metal Elementi

Bu elementtekiler özellikle köklü sebzeleri tercih etmelidirler. Turp, havuç, lahana, kereviz gibi kökü olan gıdalar iyidir. Ayrıca tahıl grubu da yine metal yani mineralleri daha fazla alacağı yerlerdir. Mide sorunu olmayanlar aşırı baharatlı yiyebilirler.

Zencefil, soğan,armut, sarımsak, soya ürünleri, çiğ sebzeler, hardal, maydanoz gibi gıdalar metal elementi içindir.

Bilgilendirme: Bu elementlerde dikkat edilmesi gerekenler her kişide bir element tam olarak %100 değildir. Birçok kişide %50 bir element ağır basarken diğer elementlerde farklı oranlarda olabilmektedir. Bu nedenle bir elementin tam etkilerini gösteremeyiz. Sizin tam olarak element döngünüzü öğrenirseniz diğer elementlerdeki beslenme şekillerinin de istifade edebilirsiniz.

Open chat
WhatsApp
Merhabalar👋
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?