KORANAVİRÜSE KARŞI TİMUS İŞLEVİ

KORANAVİRÜSE KARŞI TİMUS İŞLEVİ

Koronavirüs ailesi ilk olarak geç tespit edilmiştir. O zamandan beri, dünya koronavirüs ailesinin birçok ölümcül bölümünü yaşadı. Koronavirüs hastalıkları, solunum yollarında hafif veya şiddetli enfeksiyonlarla kaydedildi. 2002 yılında ciddi akut solunum sendromu koronavirüsü ortaya çıktı ve dünya çapında birçok popülasyonu enfekte etti. 2012 yılında Ortadoğu solunum sendromu salgını, kronik solunum sendromu semptomları ile Orta Doğu ülkelerini enfekte etmiştir. 2019’da Çin’in Wuhan kentinde toplam 30.524.214 kişiyi etkileyen ve bu belgenin yazıldığı sırada 952.240 ölüm oranı olan SARS-CoV-2 tespit edildi. SARS-CoV, MERS-CoV ve SARS-CoV-2, ciddi solunum yolu enfeksiyonlarını ve ardından ateş, öksürük, nefes darlığı ve yorgunluğu içerir.

Timus bezi, hormon ve sitokin düzeylerini kontrol ederek bağışıklık ve endokrin sistemlerin işlevlerini düzenleyen başlıca lenfoid organdır. Timus bezi, immün düzenleyici özellikleri, sinir sistemleri ve endokrin yolları aracılığıyla çeşitli iç ve dış streslere karşı koruma sağlar. Timus bezi, hücre proliferasyonunu, apoptozu, hormonları ve nöropeptitleri kontrol etmenin yanı sıra intratimik T hücresi farklılaşmasını ve T hücresi repertuarının üretimini düzenler.

Timus, sternumun arkasında kalbin önünde yer alır. Her iki yanında korteks ve merkezi medulladan oluşan ve bir dış kapsülle çevrili iki özdeş timik lob vardır. Timus bezi en aktif olarak fetal ve neonatal yaşamda çalışır ve doku kitlesinde küçülmeye başlar ve timik involüsyon sırasında yağ ile yer değiştirir. 1961’de Jacques Miller, bir lenfosit popülasyonundaki tutulumu inceleyerek, timusun yeni doğmuş farelerde immün düzenleyici rolünü keşfetti.

Open chat
WhatsApp
Merhabalar👋
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?