Merkez Meridyen

Merkez Meridyen

Amacı varoluş olan bu meridyenimiz ana Yin meridyenidir ve 24 akupunktur noktası vardır. Bu meridyenimiz yönetici meridyenimizle ortak çalışır; merkez meridyen nefes alır, yönetici meridyen nefes verir. Yani şöyle diyebiliriz ki; merkez meridyen hayatın nefesini, yaşam enerjisini alır, yönetici meridyen ise verir. Bu iki ana hat bedeni arkalı önlü kuşatır ve sisteme ana direk olur. Merkez meridyen tüm bedenden sorumludur ama en çok hipofiz bezimiz ile bağlantılıdır onunla ortak çalışır. Tüm Yin meridyenlerini düzenler. Beyin faaliyetleriyle bağlantılı olmasının yanı sıra doğal bilgelik deposudur. Bu bilgeliği vücudun her hücresine kaydeder. Bedenin bilgeliği kendiliğinden ortaya çıkar.

akış yönü : pubik  kemiğinden başlar ve yukarı doğru alt dudağın ortasında son bulur.

*

aktif olduğu saat : 24 saat

renk : siklamen

enerji : yin

Fonksiyonu : Chi enerjisini bedene almak ve yin meridyenleri

eş meridyeni : yönetici meridyen

temel kas : supraspinatus

merkez meridyen psikolojisi : varoluş

*

Merkez meridyen dengesiz olduğunda:

Bu meridyendeki bir tıkanıklık; karamsarlık, oradan oraya savrulmak, yok edicilik ve gaddarlığa neden olabilir. Sağlıksız merkez meridyene sahip kişi var olmakla olmamak arasında bocalar. Kişi merkezinden uzaklaştığı ölçüde intihar eğilimi veya kendine zarar verici eğilimleri artar.

*

Merkez Meridyenin dengesiz olması durumunda yapılacak tavsiyeler:

*Yoga çalışmaları

*Omurga esnetme ve pilates çalışmaları

*Meditasyon ve çakra aktivasyon çalışmaları

*Meridyen terapi seansları

*Öfke ve nefret aynı zamanda affetme çalışmaları 

***

Central Meridian

This meridian, whose purpose is existence, is the main Yin meridian and has 24 acupuncture points. This meridian works in partnership with our executive meridian; The central meridian inhales, the ruling meridian exhales. So we can say that; The central meridian takes the breath of life, the life energy, and the ruling meridian gives it away. These two main lines surround the body back and forth and become the main pillar of the system.
The central meridian is responsible for the whole body, but it is most closely linked to our pituitary gland and works with it.
People with an imbalance of this meridian are often pessimistic and feel worthless.

It regulates all Yin meridians. In addition to being linked to brain activities, it is a natural storehouse of wisdom. It records this wisdom in every cell of the body. The wisdom of the body arises spontaneously. A blockage in this meridian can cause pessimism, swaying, destructiveness and brutality.

*Yoga exercises

*Spine stretching and pilates exercises

  • Meditation and chakra activation exercises
  • Meridian therapy sessions
  • Anger and hatred as well as forgiveness exercises

Open chat
WhatsApp
Merhabalar👋
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?