Sağlıklı Bir Bağırsak Düzeni için 7 Öneri

Sağlıklı Bir Bağırsak Düzeni için 7 Öneri

Son yıllarda yapılan araştırmak bilinen bir gerçeği bir kez daha günyüzüne çıkarıyor. Artık daha fazla doktor sadece sindirim sistemi rahatsızlıklarında değil depresyondan beyin rahatsızlıklarına ve sistemik nedeni bilinmeyen diğer rahatsızlıklara kadar bağırsak sağlığı için hastalarına önerilerde bulunuyor. Bunun en önemli nedenleri arasında beyin-bağırsak arasında daha fazla bağlantının olması ve bağırsak sisteminin ikinci beyin olarak adlandırılması.

Sağlıklı bir bağırsak sistemi en başta yediklerimizin daha iyi hazmedilmesini sağlamakla en verimli şekilde vitamin ve mineral alımını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra eski bir deyişte olduğu gibi “ Bir halkın huzuru o ülkenin kralının bağırsaklarına bağlıdır” tüm zihinsel huzurumuz yine sindirim sisteminin doğru çalışmasına bağlıdır.

Hipokrat’ın da dediği gibi; ‘‘Tüm hastalıklar bağırsakta başlar”. Bağırsak, sağlığımızda oldukça önemli bir yer tutuyor. Bağırsaklarımızda binlerce dost ve zararlı bakteri bulunuyor. Bunların sayıları ise sürekli olarak artıyor veya azalıyor. Bu artışın birincil sebepleri arasında yaşam ve beslenme alışkanlıkları yer alıyor.

Son yıllarda yapılan araştırmalar katkı maddeli ve şekerli gıdaların tüketilmesinin kötü huylu bakterilerin artmasına neden olduğunu gösteriyor. Bağırsak florasındaki yararlı bakteriler için yaptığımız her yatırım zararlı bakterilere olan savaşı daha etkin kılıyor.
Bağırsaklarımızdaki dost bakterileri besleyebilecek davranışlar sergilediğimiz zaman, dost bakteriler bizi sağlıklı alışkanlıklara daha fazla teşvik ediyor. Bir diğer yandan zararlı bakteriler konusunda da durum aynı. Bağırsaklarımızda bulunan bu dost veya zararlı bakterilerin miktarının genel sağlığımızı ve ruh durumumuzu etkilediği biliniyor. Hipokrat’ın sözünü tekrardan hatırladığımızda bağırsak sağlığına önem vermenin tüm beden ve ruh sağlığı için oldukça önemli sonuçları olduğunu görebiliriz.

Peki sağlıklı bir bağırsak düzeni için neler yapmamız gerekiyor?

Bağırsak sağlığı nasıl korunur?

İşte bağırsak sağlığı nasıl korunur sorusuna cevap olabilecek sağlıklı bir bağırsak düzeni için 7 öneri:

1. Sebze tüketimi! Sebze lifleri iyi bakterilerin fermantasyonu için hayati önem taşır. Lif açısından sebze tüketirken çeşitlilik sağlamaya mutlaka özen gösterin. Çocuklara ödül olarak hazır çikolatalı gıda alımı yerine sebze ve meyveleri ödül olarak verin.

2. Karbonhidrat seçimi yaparken mutlaka dikkat edin! Meyve ve sebze gibi kompleks karbonhidratlar yüksek miktarda lif içerdiği için bu besinler bağırsak florasında bulunan dost bakteriler için faydalıdır.

3. Et tüketimine dikkat.
Et genel sağlığımız için oldukça önemlidir. Fakat söz konusu bağırsak sağlığımız olduğu zaman yediğimiz eti tüketecek kişinin yaşı ve işinin bu eti harcayabilecek yapıda olması önemlidir. Et tüketimi kadar lif tüketimi de önemlidir. Yetersiz lif alımı etin hazmını zorlaştırır. 100 gram etin hazmedilmesi için 500 gram lif alımı gereklidir.

4. Probiyotik içeren gıdalar tüketin! Bağırsak floramızda bulunan dost bakterilerin isimleri probiyotiklerdir. Bu probiyotikler doğal bir şekilde besinler aracılığıyla alınabilmektedir. Probiyotik içeren besinler arasında ev yapımı yoğurt, peynir, kefir, lahana turşusu, salatalık turşusu, ayran, keçi sütü, kombu çayı, mikro yosunlar ve bitter çikolata bulunmaktadır. Tüm bu probiyotik kaynaklarına ek olarak probiyotik takviyeleri de kullanılabilir. Probiyotik denildiği zaman 30 farklı bakteri grubu vardır. Bunların bir kısmı aşıl işlevi yerine getirirken bir kısmı da genel düzen için gereklidir. Piyasada satılan birçok ekonomik probiyotik içerisinde bulunabilir bakteriler vardır ve kişilere beklentilerini karşılayacak kadar katkı sağlamayabilir.

5. Şekeri mümkün olduğunca hayatınızdan çıkarmaya çalışın! Çünkü şeker bağırsakta bulunan zararlı bakterilerin besin kaynaklarından bir tanesidir. Araştırmalar şekerin kötü huylu bakterileri artırdığını göstermektedir. Artan kötü huyu bakteriler vücutta enflamasyona yol açar bu da dolaylı olarak bedene daha fazla mikrop girmesini tetikler. Doğrudan ve dolaylı olarak da kilo ve kabızlık gibi ciddi sindirim sistemi sorunlarının başında gelmektedir. Aşırı şekerli gıda tüketen biri iseniz yoğun miktarda lif ve probiyotik tüketmeniz gereklidir.

6. Besinleri yavaş çiğneyin ve lapa haline getirin!

Bu öneri aslında bedava uygulanan bir şey olsa da çoğunuz bunu yapamayacak. Çocukluğunuzdan itibaren öğrendiğiniz yeme şeklinizi birden değiştiremeyeceksiniz. Bununla ilgili uzun süredir Avrupa’da Maya Clinik tarafından kamplar yapılsa da çiğneme alışkanlığı hem daha az gıda tüketimini sağlamakta hem de sindirim sistemi için rahatlatıcı bir seçenek olmaktadır. Unutmayın ne yediğiniz kadar nasıl yediğiniz de önemlidir.

7.Akşam belirli bir saatten sonra gıda alımını kesin!
Bildiğiniz bir tavsiye olmasına rağmen uykuya geçmeden en az 3 saat önce besin alımını kesmek bağırsaklarınızın az yorulmasına ve sabaha kadar besinlerin sindirim organlarınızda çürüme yapmasını engellemiş olacaksınız. İlk başta zor olsa da birkaç haftada bunu alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Kısaca 7 maddede özetlemeye çalıştığımız bağırsak sağlığı kısa süre önceye kadar sadece kabızlık, hemoroid gibi hastalıklar için basite indirgenmiş bir durum olsa da artık hem beyin sağlığı hem de tüm beden sağlığı için hayati önem taşımaktadır.

Open chat
WhatsApp
Merhabalar👋
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?