SU ELEMENTİ

SU ELEMENTİ

Yükselen burcu su elementinde olan kişilerin duygusal ihtiyaçlarının karşılanması onlar için önemlidir. Sezgileri en güçlü olan kişilerdir. Su elementi de kişinin bulunduğu her ortama çok kolay adapte olabilmesini sağlar. Çok hassas, kırılgan ve alıngan olabilirler. Kendi duygusal ihtiyaçları çok yoğun olduğu gibi başkalarının duygusal ihtiyaçlarını da önemserler. Sevdikleri kişilere karşı çok fazla verici olma eğiliminde ve onların ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarının önüne koyabilme eğiliminde olabilirler.

Su elementinin mevsimi kıştır. Artık havalar soğumaya, günler kısalmaya başlamıştır. Doğa uykuya geçmiştir.
Kış geri çekilme, kaynakları koruma, sessizleşme ve dinlenme, tefekkür etme zamanıdır. Dinlenme dönemi olmadan hiçbir şey büyüyemez ve genişleyemez. Kış döneminde yağacak yağmurlar ve kar doğayı temizleyecek, gelecek dönem için su depoları oluşturacaktır. Bundan sonra, herkes ilkbaharda başlayacak faaliyetler için enerji depolamaya başlar.

Su elementinin rengi siyah, şekli dalgalı, tadı ise tuzludur. Vücutta böbrekler, idrar torbası ve kulak ile ilişkilidir…

Su elementinin duygusu olan korku aslında hayat yolculuğunun bilinmezleri karşısında ayakta kalabilmek için duyulan korkudur. Kişinin bu yolda mücadelesi, arayışı ve bilgeliğidir. Korku, yaşamın engelleri arasında yol alırken tetikte olmamızı sağlar. Su; yürüdüğü yolda önüne çıkan engellerin üstesinden gelir, yenilmez bir iradeye ve sabra sahiptir. Büyük resmi görür ve gidilen yolda değişiklikler yapmak gerekiyorsa esneklik göstererek duruma uyum sağlar. Her zaman deriz ki su yolunu bulur…

Su elementi korkuyu bilgelik ve güvene dönüştürür. Ne zaman geri çekilip korunacağını, ne zaman sessiz ve sakin kalmak gerektiğini bilir, dikkatlidir, sabırlıdır, zekidir…

Su elementi içinde gizemli hayat bilgisini taşır. Su elementi yaşamın temelidir. Yeterli su olmadan ölürüz, kururuz…

SU ELEMENTİ DENGESİZLİĞİNDE

Korkunun iyi yönetilememesi durumunda, iç sesimizi sessizleşip dinlemediğimiz zaman, rezervlerimizi bilinçsizce harcadığımız zaman yaşam gücü zayıflar ve uyumsuzluk başlar. Bilgelik ve güven duygusu yerini korku ve kuşkuya bırakır. Dengeden çıkmış bir Su elementi kişisi, güvensiz tavırlar sergiler, her şeye şüpheyle yaklaşır, iradesini kaybedebilir, çaresizlik ve tükenmişlik sonucunda da kaderine boyun eğme durumuna gelebilir.

SU ELEMENTİNİ DENGELEMEK İÇİN

Su Elementini dengelemek için kişi kendini tüketecek kadar faaliyet ve sorumluluk üstlenip te aşırı zorlamaması gerekir. Enerji ve dengelerini korumak adına, meditasyon yapmalıdırlar. Hayat ile başa çıkması için, iç sesiyle bağlantıya geçmesi gerekir. Arkadaşlar, eşler ve çocuklardan uzak sessiz ve dingin ortam yaratmalıdır. Su elementinin hayatta kalabilmek için akla bilgiye ve zekâya ihtiyacı vardır. Bilgi su elementinin işidir… Geniş bir yelpazede bilgiye sahip olmak yaşamda güvenle ilerlemeyi sağlar. İnsan bildiği şeylerden korkmaz. Karşısına engeller çıktığı zaman bilgeliği ile yeni yollar bulacaktır. Engeller karşısında ezilmiş hissettiğinde ise bunları yönetebileceği parçalara bölmeli, kapasitesini zorlamamalıdır. Su elementinin vücudumuzdaki organ karşılığı böbreklerdir.

Dengesizlik olduğunda böbrekler zarar görmeye başlar. Aşırı egzersiz ve spor yapmaktan kaçınmalı, uykusuz kalmamalı, fazla tuz tüketmemeli, yeterli su almalıdır.

• Organ: Böbrek ve idrar torbası
• Mevsim: Kış
• Hava olayı: Soğuk
• Yön: Kuzey
• Duygu: Korku
• Renk: Koyu mavi ve siyah
• Saat: 15:00-17:00 (böbrek) ve 17:00-19:00 (kalın bağırsak)
• Tat: Tuzlu
• Ses: İnleme
• Duyu organı: Kulak
• Duyu: Denge ve duymak
• Doku: Kemik ve ilik
• Dengesizlik durumundaki semptomlar: Kolay kırılan kemikler, zayıf bacaklar, zayıf dizler, eklemlerde sertlik ve katılık, zayıf mesane kontrolü, baş ağrısı

• Su elementinin ilişkili ruh hali esnek olma, yaratıcılık ve eğlence şeklindedir. Sakral çakraya sahip olan su elementi akış, şehvet ve haz duygusunu barındırmaktadır. Su yatıştırıcı, arındırıcı ve besleyicidir. Su elementi duygularımıza bağlanmamıza yardımcı olur. Su elementindeki dengesizlik hali bedende tükürük, sindirim sıvıları, eklem sıvısı, üreme sıvıları ve kan dahil olmak üzere vücuttaki sıvıların kalitesi ve miktarındaki değişimlerle kendini gösterebilir. Zihinsel olarak, dengesiz bir su elementi, bağımlılık, bastırılmış duygular veya yaratıcılık eksikliği ile ilişkilidir.

Bu elementin şekli hilaldir. Su elementi mukoza zarında, plazmada ve sitoplâzmada sindirim sıvısı ve tükürük bezleri olarak görülmektedir. Su elementi ile ilgili çakra ikinci çakradır. Vücutta bulunduğu yer ayak parmaklarının ucu ve yüzük parmağıdır.

Su elementi Yengeç, Akrep ve Balık burcuyla ilişkilidir. Aynı zamanda Dördüncü, Sekizinci ve Onikinci Evleri yönetir. Su ile ilgili açıklamalar bu element için çok uygundur. Sıvı, akışkan, dalgalı, değişken, bocalayan ve yalpalayan gibi durumlar Su elementi burçlarını özetler. Bunlar olanların duygularına su etkisini en kolay ve en güçlü şekilde uyguladığı durumlardır. Sezgileri çok güçlü ve hassastır. Başkalarından daha yoğun olarak hissederek yaşarlar.

Duygusal, besleyici ve anaç olurlar. Dolayısıyla derinlerde yaşarlar. Onlar için önemli olan şey nasıl hissettikleridir. Hâl ve hareketlerini, etkilerini, faaliyetlerini ve eylemlerini mantık yerine duygularına dayandırırlar. Bu element şefkat ve anlayışla ilgili olduğundan, anlayış kabiliyetleri de oldukça yüksektir. Başkalarının duygularından anlayabilir, herkes için vicdanlı plan ve çözüm ortaya koyabilirler.

Dünyalarını hissetmeyi ve onu bir sanat eserine haline getirmeyi severler. Estetik güzelliği arzu ederler ve bu güzelliğin bir sonucu olarak da herkesin mutlu olmasını isterler. Durgun bir su gibi durgunlaşabilirler ama bu durum onların keyifleri yerinde olmadıklarına dair bir işarettir. En çok başkalarına yardım ettiklerinde tatmin olurlar. Bunu da büyüleyici, düşünceli ve romantik bir şekilde yaparlar.

Romantizmle dolu dünyalarındaki madalyonun arka yüzünde kara kara düşünme eğilimleri vardır. Ruh hali değişkenliğine karşı hassas ve fena olurlar. Kendilerine düşkün olurlar ve fantastik bir dünyayı kontrol edip o limana demir atabilirler. Bu durum aynı zamanda bir şeyleri başkalarından daha net görmelerini sağlar. Bundan ötürü isterseniz medyum deyin fark etmez.

Su elementine ait olan burçlar ekseriyetle duygusal, empatik, anlayışlı ve her şeyi derinden hissederler. Bazen bir göl gibi sakin, bazen de denizdeki hırçın dalgalar gibidirler. Bunlarla birlikte, şiddetli yağmur gücüne sahip olan Su elementinin getirdiği duygular epey yoğundur.

Open chat
WhatsApp
Merhabalar👋
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?