TOPRAK ELEMENTİ

TOPRAK ELEMENTİ

5 Element teorisinde ana başlangıç elementi topraktır. Yaratılış inancında insanlıkta topraktan dünyaya yayılmıştır. Toprak, bütün elementlerin temelidir. Yeryüzünde var olan her şey topraktan gelir, topraktan beslenir ve sonuçta yine toprağa dönerek onu besler. Mevsimler arasındaki geçiş dönemidir. Duygusu kaygıdır, toprak dengesizliğinde en belirgin ortaya çıkan durum kaygı halinin artmasıdır.

İnsan yaşamının devam etmesi için de mineral ve vitaminlerin ana kaynağı olan tahıllarda topraktan alınır. Aynı şekilde hayvanlarda topraktan beslenir ve bu döngü sonucu insanların da yine topraktan beslenen diğer canlılardan fayda sağlaması ile sonuçlanır.

Toprak Elementi Soğuk ve Kurudur.

Toprak Elementinin Fazlalığında: Maddi çıkarını fazla düşünen, yeniliğe açık olmayan, aşın tutucu, fazla gerçekçi, daima somutluk peşinde koşan, hayalleri olmayan, fazla mükemmeliyetçi ve eleştirel tipte kişi tipleridir.

Toprak Elementinin Eksikliğinde: Uygulamadan yoksun, pratik olamayan, fazla güvence ihtiyacında, verimsiz, tutarsız, dağınık, organize olamayan kişi tipleri olarak karşımıza çıkar.

Toprak elementi düzgünlüğü, disiplinli olmayı temsil eder. Geleneksel, düzgün ve uyumlu, davranışta, iradede ve konuşmada sosyal olarak kabul göreni takip eden, mükemmeliyetçi, terbiye edilmesi kolay, basiretli, geleneksel davranış kurallarına saygılı olmayı anlatır.

Daha çok muhafazakar anlayışta olan kişilerin element sisteminde toprak elementi daha fazla görülür.

Toprak elementine sahip olan kişiler güven verici olarak bilinirler.

Enerjisi dengeli ve enerji vericidir. Aile kurmada iyidirler. Merkezi bir anlayış beslerler.

Elle tutulur şeylere, materyale karşı karakteristik bir ilgileri vardır. Tat alma duyuları keskindir. Sanat, dekorasyon, değerli şeyler, iyi giyinmek, yiyip içmekle bağdaştırılır.
Toprak elementi burçlarının duyguları, uyarımlarla canlanır. Beş duyuyu kullanarak algılama ön plandadır. Etrafımızdaki güzel şeyler, iyi müzik, kaliteli materyallerin verdiği his, iyi yiyeceklerin tadı ve kokusu ve finansal güvenlik, mutlu bir Toprak burcu için gerekli durumlardır.

Toprak elementi burçları normalde fiziksel şiddete karşıdır; ama bunu bazı topraklar nefretlerini, kızgınlıklarını sözlü olarak ifade edebilirler.

Güvende hissetmek onlar için önemlidir. Adı üzerinde toprak köklenme ile ilgilidir. Özellikle çok fazla seyahat eden farklı arayışlarda olan kişilerde toprak elementi eksikliği söz konusudur. Bu da kök çakra ile ilgili yapılacak çalışmalarla biraz daha dengede tutulabilir.

Toprak Elementinin Dengelenmesi İçin:

Toprak insanının düşüncelerini eyleme geçirmesi gerekir. Toprak insanı dengesini kaybettiğinde sürekli aynı şeyleri düşünüp durur. Endişe ettiği konu üzerinde bu kadar düşünmeyip bir noktada harekete geçmek, kişiyi rahatlatacaktır.

Toprak dengesizliği, şükran duygusunun azalmasına sebep olabilir. Sürekli endişe hali içerisinde sahip olduklarının değerini unutabilir. En iyisi, zaman zaman güncelleyeceği bir liste yapmaktır.

Toprak insanı kendisiyle de ilgilenmelidir. Fedakâr olmak ve herkesin ihtiyaçlarını en ön sıraya koymak toprak insanını yorabilir. Kendi ihtiyaçlarını unutmamalı ve zaman zaman bencil olmalıdır.

Toprak insanı için aidiyet hissi önemlidir. Sadece aile için değil de toplumsal bağların oluşturulması için de çok yoğun çaba harcar, toplumun direği olmaya çalışır. Bu tarz ortamlar toprak insanına iyi gelecektir. Bir ideale bağlanmak ve bütünün yararına çalışmak iyi gelecektir.

Sağlıklı yeme alışkanlıkları kazanmalıdır. Başa çıkması gereken duygu, güvenlik, iç huzuru ve tatmin duymaktır. Bunlar olmadığında da başvurduğu yöntem yemek yemektir. Bu konuda en çok zorlanan element toprak elementi olmuştur.

Toprak elementini dengelemek için kök çakranın da dengede olması gerekir.

Bu nedenle çakra aktivasyon çalışmalarını sık sık yapmakta fayda vardır.

Meridyen terapi çalışmaları ile de toprak elementi dengede tutulabilir.

Toprak burcunda gezegenleri fazla olan kişiler, bu özellikleri diğer kişilere nazaran daha fazla vurgular. Dünyaya sıkı bir bağlılık sergilerler. Maddi kaynakların gelişmesini sağlarlar. Ayaklarını yere sağlam basar ve buna paralel olarak hayata gerçekçi gözlerle bakarlar. Pratik düşünen, materyalist insanlardır. Para kazanmak, fırsatları değerlendirmek için pratik yöntemlere sahiptirler. Doğuştan ihtiyatlı ve dikkatlidirler. Olayları kontrol etme ve bunu sürdürebilme gayretindedirler.

Astrolojide toprak elementi Boğa, Başak, Oğlak burçlarından oluşur. Ayakları yere basan, gerçekçi, verimli, sabırlı, dayanıklıdırlar. Haritasında toprak elementi baskın olanlar, maddesel olarak hayatta kalabilmek için toprağın simgelediği her şeye muhtaçtır.

Open chat
WhatsApp
Merhabalar👋
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?