YAŞLANDIKÇA TİMUSUMUZ YAVAŞLIYOR ETKİNLİĞİNİ KAYBEDİYOR. PEKİ BUNU DURDURABİLİR MİYİZ?

YAŞLANDIKÇA TİMUSUMUZ YAVAŞLIYOR ETKİNLİĞİNİ KAYBEDİYOR. PEKİ BUNU DURDURABİLİR MİYİZ?

Fizyo-enerjik bedenimiz, bir dizi büyük ve küçük çakra aracılığıyla yaşam enerjisi ile beslenir. Her biri varlığımızın belirli bir alanını besler ve düzenler. Yaygın olarak atıfta bulunulan yedi ana çakradan daha az konuşulan bir çakra, timus veya daha yüksek kalp çakrasıdır. Kalp ve boğaz çakraları arasında, göğüs kemiğinin arkasında bulunur. Literatürde yumuşak pembe, turkuaz veya beyaz olarak tasvir edildiğini göreceksiniz.

Fiziksel Timus

Timus bezi. fiziksel düzeyde, yükselmiş kalp çakrası olarak da adlandırılan yüksek kalp çakrası ilginç bir organla bağlantılıdır. Lenfatik sistemimizin bir parçasını oluşturur ve kalp ile sternum arasında sıkışıp kalır.

Öne çıkan görevi, T-lökositleri üreterek bağışıklık yanıtımızı desteklemektir. Bu beyaz kan hücreleri iki ana görevi yerine getirir.

İlk olarak, zararsız vücut hücrelerini izinsiz giren patojenlerden ayırırlar.

İkincisi, patojenleri savuştururlar. Timus, genç organizmaya hayatta ihtiyaç duyacağı tüm T-lökosit repertuarını sağladığı çocukluk ve ergenlik döneminde en aktiftir. T-hücreleri daha sonra, gelecekteki kullanımlarını bekledikleri lenfatik sistem boyunca dağıtılır. Ergenliğin sonlarına doğru timus maksimum boyutuna ve ağırlığına ulaşır.

Yetişkinlik döneminde, T hücrelerinin üretimini azaltır ve körelir. Çalışmayı bıraktıktan sonra, genellikle elli yaş civarında, hastalıkla mücadele etmek için vücudumuzda hâlâ hayatta kalan T hücreleri ne varsa onunla yetinmek zorundayız. Yaşlılığa ulaştığımızda, timus bezi neredeyse çevre dokulara parçalanmıştır.

Hücresel Bunamanın Üstesinden Gelmek

Bu bozunmaya timik involüsyon denir. Biz insanlar bunu gezegendeki diğer tüm omurgalılarla birlikte yaşıyoruz. Memeliler, kuşlar, amfibiler, balıklar ve sürüngenler. Sonuç olarak, yaşlandıkça bağışıklık tepkimiz gevşer. Yeterince ayırt edemeyen lökositler kendi vücut hücrelerimizi patojenik saldırganlar sanarak yok ettiğinde ortaya çıkan enfeksiyonlara, kansere ve otoimmün hastalığa karşı daha duyarlı hale geliriz.

T hücrelerimiz bir tür hücresel bunama yaşıyor gibi görünüyor. Görünüşe göre timusun üretkenliği büyük ölçüde onun hormonal ortamına bağlıdır. Araştırmalar, yetişkin insan organizmasının, bebek bedeni tarafından üretilenden farklı olan hormonal ekosisteminin, timus bezinin kademeli olarak bozulmasına neden olduğunu göstermektedir. Yetersiz beslenme, psikolojik krizler veya ani travma gibi dış stresörler, muhtemelen bu durumların kışkırttığı hormonal kargaşa yoluyla timik involüsyonu hızlandırabilir.

Timüs bezinin hormonal değişikliklere duyarlılığı göz önüne alındığında, bazı tıbbi araştırmalar timik involüsyonun hormon tedavisi yoluyla durdurulup durdurulamayacağını ve hatta tersine çevrilebileceğini araştırıyor. Bununla birlikte, bu tür müdahalelerin uzun vadeli etkileri ve biyokimyasal sonuçları hakkında çok az şey bilinmektedir.

Timüsümüzü Korumak

Timüs bezinin, yaşam boyu tam olarak aktif kalması en iyisi gibi görünürken, en başta neden hizmetini bıraktığı tartışılmaktadır.

Bir yandan, hayvanlar aleminde pek çok farklı türde timik iç içe geçiş olumlu bir şekilde seçildiyse, bilimin henüz belirlemediği bir takas avantajı olması gerektiği tartışılabilir. Öte yandan, insanların biyolojiyi değiştirip yapay yollarla yaşam sürelerini uzatmaları ilk kez olmayacak. Nasıl daha iyi bakım yapacağımızı öğrenirsek, timus bezimiz hayatta kalabilir ve bize daha uzun süre fayda sağlayabilir mi?

Enerjik Timus

Bütüncül bir bakış açısıyla, insan sağlığında sadece biyolojik etkileşimlerden daha fazlası vardır. Biz enerjiyiz, fiziksel bedenlerimiz de dahil. Timus, enerjik olarak, genellikle “ruhun merkezi” olarak tanımlanan yüksek kalp çakrasına bağlıdır. Kalbin kişilerarası yönünü, yani koşulsuz ilahi sevgiyi temsil eder.

Koşulsuz sevgi egodan bağımsızdır, bu nedenle sağlıklı bir yüksek kalp, ruhsal büyümeyi ve derin içsel dönüşümü kolaylaştırır.

Timüs çakramızı açmak, affetme ve şefkat gösterme isteğimizi artırır. Kilidini açmak, ruhunuzun maddi dünyada çalışması için bir pencere açmaya karşılık gelir. Çoğu zaman, yükselmiş kalpleriyle temasa geçen insanlar, onun armağanlarını başkalarına vermeyi arzu edeceklerdir, çünkü ilahi sevginin hazneleri olarak, onun bir pınardan akan su gibi kendilerinden aktığını da hissederler.

Aslında verme eylemi her zaman kalpten kaynaklanır. “Bunu sana tüm kalbimle veriyorum” gibi ifadelerin belirttiği gibi, dilimiz bunu sezgisel olarak bildiğimizi gösteriyor. Bu nedenle, şifa çalışması ve sevgi vermenin diğer yolları, açık bir kalbe sahip olanlar tarafından doğal olarak takip edilir. Maddi olarak, enerjisel olarak kalple bağlantılı olan ellerimizle veririz. Ellerimizi sevdiklerimizi beslemek, onlara hediyeler yapmak, beslemek, teselli etmek ve okşamak için kullanırız.

Farklı zamanlarda ve kültürlerde, şifa için çok sayıda el koyma yöntemi tasarlandı ve el, ilahi koruma ve kutsama sembolü olarak kabul edildi. Ellerimiz, Kaynaktan kalplerimize gelen birçok sevgi ifadesini yaymak için en çok kullandığımız araçtır.

Bazıları, timus çakrasının, bir ses tahtası ve akustik titreşimleri yükseltici görevi gören sternuma yakınlığı göz önüne alındığında, ses terapisine özellikle iyi yanıt verdiğini söylüyor. Kemiğin, rezonans özelliğinden dolayı müzik aletleri yapımında tercih edilen bir malzeme olduğu onbinlerce yıllık geçmişe baktığımızda, bu fikrin varlık nedeni olduğunu görebiliriz.

Aynı temel olay örgüsünden çıkmış gibi görünen çeşitli halk masallarına da yansımıştır: Bir sevgili için yarışırken kardeşleri tarafından boğulan bir gencin göğüs kemiği, daha sonra gerçekleri söyleyen bir arpın içine oyulmuştur. kardeş katliamı yaptı. Hikayeyi metafizik bir bakış açısıyla yorumlayarak şunu söyleyebiliriz: “Kalp, egonun entrikalarını aşmaya muktedir bir Hakikat elçisidir.”

İlginç bir şekilde, yüksek kalp çakrasının travmatik veya acı verici olayların kaydını tuttuğu söylenir ki bu, atalardan kalma bu anlatının bilinçaltı içeriğine bir başka büyüleyici boyut daha ekler. Günlük yaşamlarımız da kalp ve ses arasındaki ilişkiyi yansıtır. Belirli bir müzik parçasının kalbine dokunduğunu veya ruh halini etkilediğini kim fark etmemiştir?

Timüsümüzü Uyandırmak

Hem müzik dinlemek hem de müzik yapmak duygusal durumumuzu yatıştırır. Uyuyan duyguları uyandırır, işlemeye, dışsallaştırmaya ve temizlemeye yardımcı olur. Dünya çapında tıbbi tesisler, hastalarının kendileriyle tekrar temasa geçmelerini ve eğlenceli akustik etkileşim yoluyla çevrelerine açılmalarını sağlamak için müzik terapisi sunuyor. Gelişen bir timüs çakrası için müzik dinleyin, kimse duymuyormuş gibi şarkı söyleyin, kimse izlemiyormuş gibi dans edin veya bir müzik aleti çalın.

Müzikal aktivite veya ses terapisi dışında, aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli enerjik besleyici uygulamalar vardır. Yoga, qi gong veya tai chi gibi hareket, nefes ve meditasyonu birleştiren yöntemler genel olarak enerji akışını uyarır, ancak belirli çakralara da odaklanılabilir. Aynı şey reiki gibi bir uygulayıcının blokajları çözmek ve tükenmiş enerji kaynaklarını yeniden şarj etmek için yaşam enerjisini alıcının vücuduna – elleri aracılığıyla – yönlendirdiği enerji iyileştirme çalışmaları için de geçerlidir.

Fizyo-Enerjik Bağlantı

Enerji iyileştirme uygulamaları fiziksel timüs ile nasıl ilişkilidir? Bunlardan herhangi biri onu yaşla birlikte azalmaktan koruyacak mı? En eğitimli öneri, en azından, biyolojinin izin verdiği sürece, organizmamızın kapasitelerinin en iyi şekilde çalışmasını sağlamaya yardımcı olmaları gerektiğidir. İnsanlığın yeryüzünde sonsuz yaşam özleminin her zaman yapıcı olmadığını, umutsuz bir ego saldırısına dönüşebileceğini hatırlamak önemlidir.

Ruhun bedenlenmiş benliğimizden başka değerleri ve daha geniş bir algısı vardır, bu nedenle ebediyen dünyaya bağlı kalmak onun ihtiyaç duyduğu veya arzuladığı şey olmayabilir. Zamanın bu noktasında bilebileceğimiz her şey için, eninde sonunda Kaynağa geri dönmek zorundayız ve biyolojimiz bu ihtiyaca, yaşlanma sürecini kademeli olarak bırakmamıza yardım ederek yanıt veriyor. Biyolojik ölümü bir kıyamet hükmü yerine doğal bir geçiş olarak anlamayı öğrenmek, kişisel ve toplumsal düzeyde karşı karşıya olduğumuz kültürel bir görevdir.

Bunu başarmak, bizi herhangi bir kimyasal veya cerrahi müdahalenin yapabileceğinden daha fazla iç huzura yaklaştıracaktır. Metaforik olarak, timusumuz bize geçiciliği kucaklamanın varoluş döngülerimiz boyunca büyümenin ve ilerlemenin hayati bir parçası olduğunu öğretiyor. Büyüme sadece değişimle gelir ve değişim tutunmak yerine bırakmaktır. Ne zaman adil bir savaş verdiğimizi ve ne zaman bizim olmayanı zorla ele geçirdiğimizi ayırt etmeliyiz. Bu, özgür iradenin meydan okumasıdır.

Her Seviyede Sağlık

Bu anlamda kendimize yapabileceğimiz en büyük hizmet, sağlığımız için her düzeyde sorumluluk almaktır. Fiziksel bedeninizi, duygusal varlığınızı, zihninizi ve ruhunuzu besleyin ve koruyun. Mükemmellik yerine optimizasyon için çabalayın. Bunu yapmak size ne sonsuz gençliği verebilir ne de yetmiş yaşındaki bir bedende bir gencin timus bezinin gururlu sahibi olmanızı garanti edebilir, ancak yapabileceğiniz en tatmin edici hayatı elde edeceksiniz.

Bilgi: Timus bezini canlı tutmak için Thymussmart Kolyeyi gün boyu taşıyabilir size kadim timus vuruşunu hatırlatarak timus masajı yapmasını sağlayabilirsiniz.

Open chat
WhatsApp
Merhabalar👋
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?